Track & Field : Sun 7th April 11am & Sat 13th 12noon *Timetables added*

Program for West Cork Athletics Track & Field was agreed last night at the AGM.
Link to full program and order of the day for both days is below.
Dates are Sun 7th April with an 11am start and Sat 13th April with a 12noon start.

One of the changes this year is in relation to the 3km event.
This year there will be a team aspect to the race, so as well as medals for the 1st, 2nd and 3rd placed athletes, there will also be team prizes with scoring using the same criteria as Cross Country. 3 athletes to score, 4 team medals available

Hoping this might encourage some road runners to take a turn on the track and would hope that we see a number of teams involved.

Another change was in relation to adding a Javelin for Boys and Girls U13 on the 1st leg.
This is NOT to be used as a training exercise and athletes taking part in the Javelin are expected to have practiced within their clubs, athletes who are not throwing safely will be removed from the competition.

West Cork T&F Championships 2019 Timetable Day1

West Cork T&F Championships 2019 Timetable Day2

West Cork T&F Championships 2019 Program

West Cork road races – results

Well done to everyone who took part in the West Cork Athletics road races today in Dunmanway.
Some close races in fantastic conditions.

West Cork Road Race Results – 24/3/2019

U9 Girls, 1st Izzy O’Flynn, Skibbereen AC. 2nd Niamh O’Sullivan, Bantry AC. 3rd Jennifer Bamford, Bandon AC
U9 Boys, 1st Patrick Sloan, Clonakility Road Runners. 2nd Patrick Feeney, Bandon AC. 3rd Michael Collins, Clonakility Road Runners

U11 Girls, 1st HollyO’Flynn, Skibereen AC. 2nd Lorraine Coakley, Skibbereen AC. 3rd Maeve Dollard Bandon
u11 Boys, 1st Darragh Coppinger, Bantry AC. 2nd Samuel Manning, Dunmanway AC. 3rd Conor O’Brien, Skibbereen

U13 Girls, 1st Caoimhe Flannery, Skibbereen AC. 2nd Gemma O’Mahony, 3rd Emer Dennis-McAleavy, Skibbereen AC
U13 Boys 1st Alex Coughlan, Dunmanway AC. 2nd Adam Sexton, Bandon AC. 3rd Daniel Dollard, Bandon AC

U15 Girls, 1st Danielle O’Neill West Muskerry AC. 2nd Annie Townes, Durrus AC. 3rd Caoimhe Hortmanshoff, Durrus AC.
U15 Boys, 1st Gavin Sweetnam, Skibbereen. 2nd Ferdia Dennis-McAleavy, Skibbereen AC. 2nd Ben Coughlan, Dunmanway AC

U17 Girls 1st Ellen Collins, Durrus

West Cork Road Races

Next West Cork Athletics event is the West Cork Road Races on Sunday 24th March,
Droumleena Lawn (Show grounds) Dunmanway, 12 noon.

This is open to all registered members of West Cork Athletic clubs
Under 9: 500m
Under 11: 1000m
Under 13: Girls 1200m, Boys 1500m
Under 15: Girls 1500m, Boys 2000m
Under 17: Girls 2000m, Boys 3000m
Junior/u20 : 3,000m

1st race of the day will be girls u9 then boys u9, then u11 etc

All athletes have to be registered with clubs in West Cork Division.
Singlets or club t-shirts with club name and colour is required.

Cost to compete: €2, Pay on the day, no need to pre register.

Trophies for 1st, 2nd, 3rd in each race
Medals for all finishers.

The races will start and finish near the entrance to Droumleena Lawn which can be used for parking.

Secondary Schools Cross County 22nd Jan

The West Cork Secondary Schools XC which was previously held in Sept, will be held on Tues 22nd Jan 2019 to better line up with South Munster/ Munster and All-Ireland Schools XC.

This will be held in the usual venue of the Showground in Dunmmanway on 22nd Jan with first race at 11:30am
See attached info for distances etc
West Cork AAI Schools XC 201 programme and info

Info will be communicated to Schools via post/email in the next few days.

Any school in West Cork region which has not participated previously or who don’t get information please contact Declan Coakley